A 0.108 mol of sample gas has a volume of 0.505 L at 20°C. What is the pressure exerted by it?

A : 5.99 atm
B : 5.14 atm
C : 6 atm
D : 7 atm
General Science
Physics
Laws and Principles
Answer
Option 2 : 5.14 atm
Explanation

Given,

n= 0.108 mol

V= 0.505 L

T= 20 + 273= 293 K

R= 0.08206 L-atm/mol-K

To find P

According to the Ideal Gas Law,

PV= nRT

or, P= \(\frac{nRT}{V}\)

       = \(\frac{0.108×0.08206×293}{0.505}\)

       = 5.14 atm